BMC GARAGE Baia Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Montare mufa semnal auxiliar renault

In jos

Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Empty Montare mufa semnal auxiliar renault

Mesaj Scris de Admin Vin Noi 14, 2014 12:20 am

Cum se monteaza mufa de auxiliar pe Cd-Player Renault (Update List) Informatie luata din diverse surse ..
Pentru a ajunge an submeniuri apasati lung tasta  SRC sau  cea cu cheia muzicala, lung pana se aude un bip

Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Cd_ren11

Recomandarea este sa deconectati aparatul  de la ori ce sursa de tensiune si sa aveti codul aparatului notat
Acest tutorial nu este valabil decat pentru CD-Playere din categoria Update List, pentru a vedea daca cel de pe masina face sau nu parte din Update List, putem arunca o privire pe fata sa sa vedem ce scrie, Update List sau Tuner List

Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Poza_110


Dupa aceasta identificare este recomandat sa activam functia pentru a fi siguri de existenta ei. Acest lucru se face foarte simplu. Se activeaza modul Expert al CD-playerului, tinand apasat cateva secunde pe tasta cu nota muzicala. Din acest meniu selectam Aux si il activam

Cablu audio stereo cu Jack (mama, tata, de care vrei, un exemplu aici)Mufa MiniISO, este cea care intra in spatele CD-Playerului, daca nu aveti sau nu gasiti merg si contactorii (3 bucati) din mufa de alimentare a placii de baza


Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Poza210

Izolir band
Termocontractil (daca considerati necesar)
Chei de scos CD-Player (merg si 4 cuie subtiri, sau andrele)













Executarea cablului:

Se taie cablul audio (exemplificarea este pentru cablu care are intr-unul din capete mufe RCA), la un capat pastrandu-se mufa care ne intereseaza. Se despart firele pe o portiune de 3-4 cm. in fiecare fir se afla inca un fir (in izolatie), care are si masa pe langa el. Masa se afla intre izolatia celui din centru si izolatia exterioara a cablului. Contactorii scosi din mufa de alimentare a placii de baza trebuie sa aiba cat mai mult fir, pentru a usura munca. Se leaga cate un contactor cu tot cu fir pe fiecare canal (firul din mijlocul cablului) si se izoleaza fiecare. Se leaga masele canalelor intre ele si cu al treilea contactor. Se izoleaza tot. Eu am folosit termocontractil la aceste legaturi, dar si pentru a izola contactorii.

Montarea cablului pe CD-Player:

Se scoate CD-Player-ul  (o sa revin cu un tutorial pe acest subiect).

In spatele lui sunt mai multe mufe. Identificam mufa galbena din poza  si pinii marcati. Conectam cablul nostru conform indicatiilor din poze. Scoatem cablu in habitaclu pe unde consideram de cuviinta. De exemplu eu mi-am dat gaura in tavita de sub Player.

Acest tutorial a fost facut pe un Renault Megane, echipat cu CD-Player, aceasta optiune functioneaza si pentru masinile echipate cu CD-Player cu MP3. In principiu echipamentul audio la care face referire acest tutorial este cel din prima poza.
Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Mufaeu11


Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Pini_m11


Montare mufa semnal  auxiliar  renault  Philip10
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 351
Data de înscriere : 23/03/2013
Varsta : 45
Localizare : Baia Mare

https://www.facebook.com/testerautoB.M

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum